Stare polski przysłowie powiada, że człowieka poznasz po butach. To, z jakiego obuwia korzysta biegacz, mówi zaś dużo o tym, jak podchodzi on do treningów. Buty to bowiem chyba najważniejszy element wyposażenia biegacza i to od nich w dużej mierze zależy efektywność i komfort treningu. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie buty do biegania będą najlepsze.
Czym wyróżniają się buty do biegania?
W teorii biegać można we wszystkim, a w zasadzie nawet i bez żadnego obuwia. W końcu ludzie biegali jeszcze na długo przed tym, zanim powstały pierwsze buty. Specjalistyczne obuwie można zaś uznać za produkt współczesnej cywilizacji.
W praktyce odpowiednie obuwie to w dzisiejszych czasach klucz do efektywnego i bezpiecznego treningu. Takie buty wyróżniają się właściwą amortyzacją oraz elastycznością. To zaś ogranicza ryzyko powstania mikrourazów oraz poważniejszych kontuzji. Dzięki ich odpowiedniej budowie zwiększa się także wygoda, co pozwala czerpać większą przyjemność z treningu, a nawet pozwala osiągać lepsze wyniki. Buty do biegania są także zaprojektowane do wytrzymywania obciążeń treningowych, dzięki czemu ich wytrzymałość jest wysoka.
Czy dobre buty do biegania mogą być tanie?
Buty biegowe dostępne są w bardzo szerokim zakresie cenowym. Na ogół im są one droższe, tym lepsze rozwiązania i materiały zostały w nich użyte. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko cena jest wyznacznikiem tego, czy dane obuwie jest optymalne w danym przypadku. Bardzo ważne jest także to, aby buty były odpowiednio dopasowane.
Obuwie do biegania powinno mieć odpowiedni rozmiar. Jeśli jest nawet minimalnie za duże lub za małe, to może to skutecznie przeszkadzać w przeprowadzenie komfortowej sesji treningowej. Warto jednak pamiętać o tym, że w czasie biegu stopa ulega puchnięciu oraz powiększeniu. Dlatego też buty biegowe powinny być nieco większe niż te przeznaczone do standardowego użytku.
Doświadczeni biegacze zwracają też dużą uwagę na dopasowanie butów, do typu stopy. Wyróżnić można stopę pronującą, nadpronującą, supinującą oraz neutralną, a każda z nich w niewielkim, ale istotnym stopniu oznacza różnicę w budowie stopy. Przed kupnem butów biegowych należy więc sprawdzić, jaki ma się typ stopy i na tej podstawie wybrać właściwe obuwie. Poza rozmiarem i typem stopy uwagę powinno się zwrócić także na masę ciała biegacza. Co do zasady, im cięższy biegacz, tym bardziej wytrzymałe obuwie powinien on wybrać.
Czasem może się więc okazać, że tańsze, ale dobrze dopasowane buty okażą się lepsze niż te droższe, ale o nieodpowiednim w danym przypadku profilu.
Wybór obuwia, a powierzchnia biegowa
Dopasowanie butów do budowy ciała biegacza jest kluczowe. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę jeszcze na to, po jakiej powierzchni zamierza się najczęściej biegać. Trenować można przecież na stadionie lekkoatletycznym, bieżni mechanicznej, chodnikach i w wielu innych miejscach. Na szczęście na rynku znaleźć można odpowiednio dopasowane obuwie do powierzchni treningowej, np. pod postacią obuwia lekkoatletycznego.