Biegać może praktycznie każdy i to niemal zawsze i w każdym miejscu. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie bieganie jest bezpieczne i o tym, że powierzchnia, po której się biega, także ma ogromne znaczenie.
Gdzie lepiej nie biegać?
Bieganie ma być źródłem relaksu, a nie źródłem stresu i niebezpieczeństw. Lepiej więc unikać biegania po miejscach, które cieszą się tzw. złą sławą, czy też miejsc odosobnionych. Wskazane jest zaś trenowanie w bezpiecznych i dobrze znanych miejscach. Lepiej też zbytnio nie oddalać się od miejsca zamieszkania, po to, by móc do niego szybko wrócić np. w przypadku złapania urazu.
Biegacze powinni też trzymać się z dala od miejsc zgiełku oraz intensywnego ruchu miejskiego. Przeciskanie się między przechodniami nie jest przecież komfortowe. Kilkukrotne przerywanie treningu w oczekiwaniu na zielone światło także nie sprzyja przeprowadzeniu efektywnej sesji treningowej.
Po jakiej powierzchni biegać?
Podłoże, po którym się biega, ma ogromne znacznie. Najczęściej biegacze trenują w takich miejscach, jak:
- Ulice miejskie – asfalt i chodniki zostały stworzone z myślą o sprawnym transporcie. Z drugiej strony są one dedykowane pojazdom mechanicznym oraz pieszym, a nie biegaczom. Ich specyfika zapewnia stabilność i pewną dozę elastyczności, co jest sprzyjające w osiąganiu dobrych wyników biegowych. Z drug
iej strony takie podłoża są też twarde, co szczególnie przy długotrwałym treningu może mieć kiepski wpływ na organizm biegacza i np. doprowadzić do przeciążeń stawów oraz kręgosłupa.
- Parki i lasy – ziemna nawierzchnia to taka, do której człowiek jest najlepiej przygotowany pod względem ewolucyjnym. Bieganie po niej jest przyjemne, a stopy są wtedy mniej obciążone. Z drugiej strony trzeba uważać, by np. nie skręcić kostki na nierówności terenu. Ponadto nawierzchnia ziemna nie sprzyja osiąganiu najlepszych wyników.
- Bieżnia lekkoatletyczna – tartan to najlepsza powierzchnia do bicia rekordów, w końcu to na niej bite są wszelkie rekordy. Należy jednak mieć świadomość, że bieganie po bieżni lekkoatletycznej także może prowadzić do przeciążeń.
Oczywiście biegać można także po innych powierzaniach, w tym nawet na piasku, czy też po skałach.
A może bieżnia mechaniczna?
W dzisiejszych czasach biegać można nie tylko po otwartych przestrzeniach, ale także i na bieżniach mechanicznych. Trening tego typu zwykle nie jest tak przyjemny, jak np. bieganie po parku. Z drugiej strony przemawiają za nim względy praktyczne. Z bieżni mechanicznej można przecież korzystać w komfortowych warunkach niezależnie od pory roku oraz pory dnia. Wystarczy udać się na siłownie, czy też zainwestować w sprzęt do domu. W dodatku takie urządzenie umożliwia swobodne ustalenie obciążeń treningowych.