Poprawa stanu zdrowia, lepszy wygląd i samopoczucie. Czy też poważne kontuzje i przewlekłe zmęczenie? Treningi biegowe mogą zakończyć się na oba sposoby, a wszystko zależy tu od tego, czy ćwiczy się z umiarem.
Na czym polega przetrenowanie?
Wszyscy wiedzą, że brak aktywności fizycznej wywiera zły wpływ na ludzki zdrowie. Wciąż jednak dość niska świadomość dotyczy tego, że nadmierny długotrwały wysiłek także może negatywnie odbić się na ludzkim organizmie.
Biegowe przetrenowanie ma miejsce wtedy, gdy dana osoba przez długi czas bardzo ciężko trenuje, a przy tym zaniedbuje fazę regeneracji. Trzeba przy tym pamiętać, że regeneracja polega także czasami po prostu na dłuższych przerwach w treningach.
Czy łatwo się przetrenować?
Bieganie wciąga, a czasem naprawdę mocno. Niektórzy ludzie dzięki tej wspaniałej aktywności fizycznej pokonali uzależnienia, takie, jak np. uzależnienie od nikotyny. Warto jednak wiedzieć, że bieganie także może stać się swego rodzaju nałogiem. Niektórzy biegacze nie wyobrażają sobie życia bez treningów biegowych i trenują coraz częściej i coraz intensywniej.
Warto więc pamiętać o tym, że co za dużo to niezdrowo. Wbrew pozorom bowiem bardzo łatwo można się przetrenować. Z drugiej strony nie warto przesadzać, gdyż zmęczenie po treningu jest czymś naturalnym. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy ma ono charakter patologiczny.
Jakie są skutki przetrenowania?
Przetrenowanie rzutuje na osiągane wyniki oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Przetrenowany organizm staje się słabszy, a biegacz przestaje robić postępy, co często pogłębia jego frustrację. Słabsza wydolność, pogorszenie motoryki, a nawet osłabienie układu odpornościowego to typowe objawy fizyczne przetrenowania. W takich przypadkach znacznie zwiększa się też ryzyko pojawienia kontuzji.
Psychiczne skutki przetrenowania także mogą być bardzo niepokojące. Rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, a nawet nerwica lękowa i depresja to jedne z potencjalnych skutków psychicznych przetrenowania.
Jak nie dopuścić do przetrenowania?
Raz na jakiś czas warto zrobić sobie długą przerwę od treningów. Nie ma nic złego w tym, aby po paru miesiącach intensywnych treningów zrobić sobie kilkutygodniową przerwę od biegania. W ten sposób można w pełni zregenerować organizm oraz pozbyć się wszelkich mikrourazów. Co więc dłuższa przerwa pozwoli poczuć uczucie tęsknoty za bieganiem i czerpania z treningów większej satysfakcji.
Warto też pamiętać o tym, że nie każdy trening jest po to, aby bić swoje rekordy życiowe. Większość sesji treningowych powinna więc opierać się o niski lub średni poziom intensywności.