Bieganie nie zawsze jest zdrowe, a czasem wręcz zabronione. Przed rozpoczęciem treningów biegowych powinno się więc zaczerpnąć porady lekarskiej. Istnieje bowiem sporo przeciwwskazań do uprawiania takiej aktywności fizycznej.
Kiedy nie można biegać?
Wszelkie przebyte lub aktualne choroby i urazy mogą sprawiać, że bieganie nie jest wskazane. Na szczęście praktycznie w każdym przypadku istnieje jakaś forma aktywności fizycznej, którą można uprawiać.
Bieganie może nie być zalecane u osób z bardzo dużą nadwagą, gdyż nadmierna masa ciała może zbyt silnie obciążać stawy. Na szczęście w takim przypadku można z początku schudnąć w inny sposób, np. przez dietę i ćwiczenia rozciągające, a z czasem włączyć do treningów bieganie.
Przeciwwskazaniem do biegania są także problemy ze stawami, stopami oraz kolanami, gdyż są to części ciała, które podlegają dużym obciążaniom w trakcie biegu. Bieganie nie jest także zalecane osobom cierpiącym z powodu chorób serca i układu krwionośnego. Dotyczyć to może nie tylko osób po zawale, ale także tych chorujących na nadciśnienie.
Biegacze powinni także bacznie monitorować stan swój zdrowia, a kiedy poczują ból, np. kręgosłupa, to powinni bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto pamiętać, że im wcześniej to się zrobi, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.