Bieganie — jeden z niewielu sportów rekreacyjnych, do którego uprawiania nie potrzeba członkostwa w klubie, drogiego, specjalnego sprzętu, czy wykupienia godzin na jakimś obiekcie. Jest to coś, co każdy człowiek ma poniekąd we krwi, wszak za dziecka większość osób uwielbiała szaleć z przyjaciółmi na podwórku. Dlaczego więc nie kontynuować tej pasji będąc osobą dorosłą?
Praktycznie jedynym sprzętem, w jaki warto zaopatrzyć się przed rozpoczęciem przygody z bieganiem jest odpowiednio dopasowane obuwie oraz pozostałe elementy ubioru. Nie obowiązuje tutaj jakiś szczególny kodeks zasad, ale warto dobrze przemyśleć swoją sylwetkę, jak i temperaturę panującą na zewnątrz — ważny jest przecież komfort biegacza,
Kiedy już dobierzemy strój, praktycznie od razu możemy ruszyć w wybraną przez siebie lokalizację i rozpocząć trening. Jedną z największych zalet biegania jest fakt, że można je uprawiać praktycznie przez cały rok, niezależnie od miejsca zamieszkania. Zarówno na wsiach, jak i w miastach istnieje cała masa miejsc, które są odpowiednie do tego celu, a w coraz większej ilości miejsc pojawiają się specjalne strefy dla biegaczy.
Gdy już na dobre wkręcimy się w ten sport, okaże się, że nie tak łatwo z niego zrezygnować, bo jest doskonałą rozrywką, a co więcej, bieganie stanowi świetną okazję do nawiązania nowych znajomości. Nie tylko w amerykańskich filmach wielkie przyjaźnie czy nawet miłości rozpoczynają się od porannego treningu w parku. Wielu biegaczy ma znajomych, których poznało właśnie dzięki swojej pasji.
Oprócz tego bieganie stanowi świetną odskocznię od rzeczywistości — na chwilę możemy zapomnieć o otaczających nas stresach, długach, awanturze w pracy, i zrelaksować się na łonie natury. Co więcej, poprawia ono nie tylko nasz komfort psychiczny, lecz bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia.
Na opisanie wszystkich pozytywnych wpływów biegania na nasz organizm można by poświęcić osobny artykuł. Z pewnością jest one jednak polecane osobom pragnącym spalić nieco kalorii i zrzucić zbędne kilogramy. Szacuje się bowiem, że zaledwie jedna godzina biegu pomaga w spaleniu nawet 900 kalorii!
Co jeszcze ważniejsze bieganie bardzo pozytywnie wpływa zarówno na nasze serce, jak i układ krwionośny. Częste sesje treningowe mogą nawet o kilkadziesiąt procent zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca – w tym zawałowi. Oprócz tego bieganie znacząco poprawia poziom krwi, a także zwiększa jej objętość.
Pomijając czarne wizje zawałów i innych przykrych chorób serca, to ludzie często biegający po prostu rzadziej zapadają na codzienne dolegliwości, a jeżeli już zachorują, to łatwiej je znoszą. Cechują się także lepszym samopoczuciem i rzadziej zapadają na depresję. Niektóre badania sugerują nawet, że codzienne bieganie może przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia.
Na koniec należy jednak podkreślić, że mimo że opisane powyżej efekty są udowodnione i jak najbardziej prawdziwe, to praktycznie żaden z nich nie wystąpi po zaledwie kilku sesjach. Nie rezygnujmy więc po czterech treningach, rozczarowani, że pożądane skutki się nie pojawiły, Biegać należy regularnie, najlepiej codziennie, a za nasz wysiłek na pewno zostaniemy wynagrodzeni. Pamiętajmy również o zachowaniu zdrowego trybu życia także w innych kwestiach – źle się odżywiając i nadużywając alkoholu, nie pomożemy organizmowi w korzystaniu ze zdrowotnych właściwości biegania.